Trampolína podporuje správné držení těla
V některých odborných článcích se můžete dočíst, že roste počet osob, které vchází do ordinací rehabilitačních lékařů a stěžují si na bolesti kyčelních kloubů a zad. Když je odborník vyšetří, shledá zdrcující fakta – většina z nich trpí defektem plochých nohou. Ploché nohy a problémy s páteří a s klouby spolu úzce souvisí a mnozí lidé jsou překvapeni, jak taková „maličkost“ ovlivňuje stavbu celého těla. Připadá jim, že přece chodidla jsou tu od toho, abychom si s nimi vykračovali po chodníku, a k čemu jinému by také měla sloužit?
Vtip je v tom, že lidská kostra a také svalový aparát jsou nesmírně složitým celkem, kde vše spolu souvisí, a každá drobnost se pak projeví i na jiných místech. Kupříkladu pokud máte v nepořádku tlusté střevo, značně to ovlivní váš imunitní systém a časté infekce nebo nachlazení či chřipky jsou u vás téměř na denním pořádku.
Jak to vlastně s těmi chodidly je? V ideálním případě by měla mít správně vyklenuté dvě klenby – příčnou a podélnou. Klenby udržují v optimálním tvaru svaly chodidel, a pokud jsou ochablé, klenby se bortí, a váha celého těla spočívá na špatných bodech, je to, jako kdybyste jezdili autem na podhuštěných pneumatikách. Každý krok pak znamená pro klouby a páteř obrovskou zátěž a vaše chůze se stává nepřirozenou a velmi nepříjemnou.
Každý odborník – ortoped či fyzioterapeut vám potvrdí, že anatomická konstrukce chodidel je skutečný zázrak a mistrovské dílo, na které bychom měli pohlížet s respektem a úctou. A pokud to se svými chodidly myslíte opravdu vážně, pořiďte si domů dětskou zahradní trampolínu s ochrannou sítí Beanbag. Skákejte na ní naboso pravidelně každý den, stačí jen pár minut, přičemž tento pohyb začne budovat svaly na chodidlech a podporovat tvorbu klenby, takže se plochých nohou můžete za pár týdnů či měsíců zcela zbavit. Spolu s tím vám doporučujeme častěji chodit naboso venku v přírodě, kde jsou k tomu příhodné podmínky, např. na zahradě, v lese, u vody, na bosonohých chodníčcích atp.