Kdy použít prací prášek a kdy raději gel?

Prací prášek: na světlé a silně znečištěné prádlo

Klasika mezi pracími prostředky. Prášek na praní používaly naše maminky i naše babičky. V porovnání s pracím gelem by v jistých směrech určitě vyhrál. Do prášku se přidává bělící látka, kdežto do pracího gelu ne. Je tedy vhodnější na silně znečištěné prádlo a fleky například od ovoce, kávy nebo čaje. Na druhou stranu se déle rozpouští a někdy může zanechat i nevzhledné mapy na právě vypraném oblečení. Hodí se tedy pro praní při vyšších teplotách a delších cyklech. Nevýhoda prášků ale je, že barvy mohou rychleji vyblednout. Gel je udrží déle v zářivých barvách.

oblečení

Tip: dnes už se vyrábí i prášek lisovaný v tabletách, odpadne vám tedy měření správného množství.

Prací gel: na krátké programy a minimálně špinavé prádlo

Na barevné a ne moc znečištěné prádlo je zase ideální gel. Vhodný je pro praní na nižší teploty a kratší cykly. Gely mají rychlou rozpustnost, ale se skvrnami od jídla si neporadí. Pokud je na oblečení flek, můžete zkusit, že přímo na něj nalijete gel a necháte chvíli působit. 

Tip: prací gely se hodí také na ruční praní.

Prací kapsle

Jednoduchý a praktický prostředek na praní. Kapsli s gelem hodíte přímo do bubnu pračky a zapnete start. Kapsle se dobře skladují a výhoda je, že se vám nikde nic nevysype ani nerozlije. Jediná nevýhoda je poněkud vyšší pořizovací cena. 

prádlo

Rozdělení pracích prostředků

Prací prostředky dále rozlišujeme na univerzální a speciální. Ty univerzální jsou zaměřené na účinnost praní a bělení skvrn. Ty speciální se zaměřují na konkrétní úkol například: péče o jemné tkaniny, praní funkčního oblečení nebo zabránění tvorbě žmolků.

Dodržujte zásady správného praní

Ať už perete v prášku či v gelu, nezapomínejte také na zásady správného praní. Pračku udržujte v čistotě, nepřeplňujte ji (aby mohl prací prostředek správně účinkovat) a perte na vodný prací program.